Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, ponieważ wyłącznie w ten sposób można fungicydy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma faktycznie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też tolerancji na koronne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 3


noavatar.png
Adamski 2020-03-21

Furt na zarodku czerwca przemierzali do nas na latko

noavatar.png
Witczak 2020-03-28

Natychmiast niemal rok po ożenku pozostawili dziadkami gładkiej córeczki, tudzież po dwóch latach synka.

noavatar.png
Kmieciak 2020-04-10

Obecnie prawie rok po ślubie dociągnęli staruszkami urodziwej córki, tudzież po dwóch latkach chłopca.